PRACOWNIA BADAŃ NAD JĘZYKIEM I KULTURĄ WIETNAMU

Filologia wietnamska została założona na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w roku akademickim 2004/2005. Początkowo istniała jako filologia wietnamsko-tajska. W dzisiejszej postaci istnieje od roku 2012/2013, więc jest to stosunkowo młoda specjalizacja w ramach specjalności filologia Azji Południowo-Wschodniej.

Poznań to jedyne miejsce w Polsce, które kształci młodych filologów tego języka. Studia obejmują naukę języka wietnamskiego od podstaw. Początkowo język może sprawiać trudności, ale systematyczna praca i interesujące zajęcia pozwalają szybko poznać język Wietnamu. Po trzech latach studiów licencjackich student zna język wietnamski na bardzo dobrym poziomie, a dodatkowo dwuletnie studia magisterskie pozwalają na przyswojenie go w stopniu zaawansowanym.  Jest to bardzo unikatowy język, posiada własną melodię, pochodzi z grupy języków azjatyckich, a ogromnym ułatwieniem jest użycie alfabetu łacińskiego. Oprócz wietnamskiego student uczy się również na poziomie zaawansowanym języka angielskiego lub niemieckiego.

Warto dodać, że jest to kierunek stworzony dzięki pasji i zaangażowaniu kadry nauczycielskiej. Dlatego atmosfera na zajęciach jest przyjazna, a nauka sprawia ogromną przyjemność. Zajęcia pozwalają nie tylko poznać język, lecz również zgłębić tajniki kultury i historii Wietnamu. Studenci zdobywają również wiedzę ogólną, potrzebną każdemu językoznawcy.

W ramach studiów, wiele osób decyduje się na stypendialny wyjazd do Wietnamu. Studenci filologii mają pierwszeństwo, jeśli chodzi o przyjęcie na zagraniczną uczelnię.

Dla tych, którzy oprócz nauki, chcą spędzić czas, rozwijając swoje pasje czy po prostu zająć się czymś ciekawym, istnieje możliwość tworzenia gazetki uczelnianej o nazwie Vietka. Co więcej, na wydziale co roku organizowany jest dzień wietnamski, na który może przyjść każdy sympatyk kultury wietnamskiej i azjatyckiej. Studentki prezentują się w tradycyjnym stroju wietnamskim, czyli ao dai.

Studenci śpiewają i przedstawiają w ciekawy sposób kulturę Wietnamu.

Kierownik: Prof. UAM dr Thuat Nguyen Chi

Wykładowcy: